Podnikání při mateřské – část 1. Peněžitá pomoc v mateřství

Jak už název napovídá, téma bude zajímat především aktuální či budoucí rodiče. Záměrně nepíšu jen „maminky“, protože mateřská a rodičovská dovolená se již dávno netýká jen žen. Jaké jsou tedy podmínky podnikání na mateřské?

V první části vás blíže seznámím s pojmem „mateřská“ a náležitostmi, které jako podnikající musíte splnit, abyste na tzv. „mateřskou“ vůbec mohli mít nárok.

Peněžitá pomoc v mateřství (aka PPM, aka „mateřská“) 

Ačkoliv pojmem „mateřská“ zpravidla označujeme celou dobu, kdy je rodič s dítětem doma, správně se jedná jen o kratší období. Tzv. mateřskou dovolenou se označuje období 28 týdnů (resp. 37 týdnů při narození dvojčat či vícerčat), které začítá běžet nejdříve 8 týdnů a nejméně 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, který určí ošetřující lékař. Ženy, které jsou zaměstnané, to mají v tomto případě jednodušší. Nástup na PPM nahlásí svému zaměstnavateli a rozhodnou se, kdy v daném rozmezí zaměstnání opustí. Zde píši záměrně „ženy“ neboť muž může nastoupit na PPM až od 7. týdne od narození dítěte. 

Podnikání na mateřské dovolené

Podnikající ženy si musí dát před odchodem na „mateřskou“ především pozor na skutečnost, zda byly v uplynulých 2 letech alespoň 270 dní účastny na nemocenském pojištění. To mohl platit zaměstnavatel a nebo si jej podnikatelka mohla platit dobrovolně sama (citace z webu SSZ: „OSVČ musí splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Současně musí účast na nemocenském pojištění (ze zaměstnání nebo z podnikání) trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na dávku.“). Dále se do této lhůty započítává i studium či invalidní důchod. Z odvedené výše tohoto pojištění se pak vypočítává částka PPM. 

Muži jsou na tom stejně. Pokud se tatínek dítěte (či partner ženy) rozhodne, že nejdříve od 7. týdne po narození dítěte převezme péči o něj on, bude muset pro pobírání PPM splnit úplně stejné podmínky účasti na nemocenském pojištění, jako žena.

Co se stane, když podmínku délky platby nemocenského pojištění nesplňujete?

Můžete si rovnou požádat o rodičovský příspěvek (o tom budu více psát v druhé části Podnikání při mateřské). Výhodou je, že při pobírání rodičovského příspěvku může rodič dále pracovat, což při PPM není možné.

Jak na platbu nemocenské pro OSVČ?

Pokud přemýšlíte nad založením rodiny, je fajn se (z výše uvedených důvodů) na vše připravit. Hovořím zde především o hlavní činnosti podnikání. V případě vedlejší činnosti je většinou vše jednodušší. Jestliže tedy podnikáte již delší dobu, pak musíte nemocenské pojištění platit alespoň 270 dnů ve lhůtě 2 let před nástupem na PPM a zároveň být účastníkem nemocenského pojištění alespoň 180 dnů v posledním roce před nástupem na PPM.

Příklad:

Žena plánuje otěhotnět v květnu 2023. Očekávaný termín porodu tak bude v únoru 2024. Žena by tak na PPM nastupovala v prosinci 2023. Je tedy nutné, aby v období od prosince 2021 do listopadu 2023 alespoň 270 dní (což je v zásadě 9 měsíců) odváděla nemocenské pojištění. Z toho alespoň 180 dní (6 měsíců) musí být pojištění odváděno v období od prosince 2022 do listopadu 2023.

I kdyby si tedy žena začala platit nemocenské pojištění např. v dubnu 2023, splnila by podmínku platby 180 dní v posledním roce, ale už by nebyla splněna druhá uvedená podmínka. Za mě tedy doporučuji začít si platit nemocenské pojištění minimálně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Nezapomeňte, že může nastat situace předčasného porodu a den nástupu na PPM se může posunout. Nenechte tedy nic náhodě.

Přihlášku k účasti na nemocenském pojištění naleznete ZDE. Vše lze vyplnit online. 

Kolik se za nemocenské pojištění platí?

Pro rok 2024 platí minimální platba na nemocenské pojištění ve výši 216 Kč. Maximální platbu pak určíte podle vašeho posledního vyměřovacího základu. K tomu poslouží kalkulačka NP, která je ke stažení ZDE. V souboru jsou pak k dispozici i informace, jak postupovat v případě, kdy jste poplatníkem paušální daně. Pokud nelze určit vyměřovací základ, což se může stát zejména u začínajících podnikatelů, pak se nejvyšší možná měsíční platba stanoví na 424 Kč. 

Pozor na to, že výše PPM se odvíjí právě od měsíční částky, kterou na nemocenské pojištění platíte. Při platbě nejnižší sazby (tedy 216 Kč) by měsíční PPM vycházela na 5 500 Kč, naopak při platbě 500 Kč by již PPM byla 12 810 Kč. Kalkulačku pro výpočet najdete ZDE.

Jak je to s podnikáním po nástupu na PPM?

Nárok na PPM splňujete – to je skvělé! A co tedy dál s vaším podnikáním? V zásadě platí, že během pobírání PPM by rodič neměl vykonávat SVČ samostatně. Mohou ji však pro vás vykonávat vaši zaměstnanci či spolupracující osoba. Případně se po 7. týdnu věku dítěte můžete vystřídat s partnerem a opět začít pracovat samostatně.

Jestliže si ale nedokážete představit 28. týdnů bez podnikání a vaše výdělky jsou vyšší, než by byla vaše PPM, je možnost zvolit variantu nástupu přímo na rodičovskou dovolenou. Zde je již možné dále pokračovat ve vaší činnosti.

Dobrou zprávou také je, že v době čerpání PPM není potřeba platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši – vaše podnikání je v tuto chvíli vedlejší činností. 

Problematika nároku na PPM pro podnikatele bohužel není zcela jednoduchá. Pokud si tedy s čímkoliv nebudete vědět rady, jsem vám k dispozici a ráda vše spočítám na vašem konkrétním příkladě. Ozvat se mi můžete tady.

Martina Todorović

Poradenství v oblasti podnikatelské administrativy. Aby tě už nic nebrzdilo v tvém rozletu!

Sociální sítě